Люди – домінантний вид на планеті Земля. Жодна жива істота не в змозі наблизитись інтелектуально чи духовно до людини. У собак чи навіть у наших найближчих родичів мавп відсутній компонент, що відрізняє людину від тварини – самосвідомість. Саме завдяки цій важливій деталі ми стали тим, ким є нині: відкривачем, колонізатором, науковцем, інженером, і, нажаль, експлуататором. Насильне використання людської праці було нормою у часи колоніальних імперій, адже люди вважались природньо розділеними на дві касти: раби й власники. Згодом трудові відносини еволюціонували в інший вид використання – кріпацтво, що за своєю суттю майже нічим не відрізнялось від рабства. Третім етапом експлуататорської системи став буржуазний капіталізм, при якому використовувалася добровільна людська праця за мінімальну оплату й при поганих умовах. Сьогодні ж, за рідкісним виключенням, режими насильного використання людської праці викорінені. Суспільство, здається, вийшло на новий етап розвитку – гуманний, при якому поняття «людина» - неподільне. Та дещо таки суперечить гуманним поняттям – це експлуатація тварин. Ненормальним є те, що в уяві більшості таке використання є природнім. Можливо, з еволюційної точки зору воно й виглядає поетапним, та не вічним, адже природньою така експлуатація була тоді, коли це було необхідно для виживання виду. Сьогодні ж ми, люди, здатні обійтись і без вживання продуктів тваринного походження. То чому ж використання тварин є ненормальним ? Відповідь прихована нижче. 

                                                               Види, користь і шкода

Веганство – не самостійне. Воно є найсуворішим видом вегетаріанства, при якому заборонено вживати будь-які продукти тваринного походження, носити одяг, у якому присутні компоненти тваринної шкіри, і використовувати усе, що пов’язано із насильним відношенням до живих істот. Забороняється навіть косметика, у якій присутні компоненти тваринного походження. Вегетаріанство, окрім того, поділяється на кілька видів, серед яких найпопулярнішими є: лактовегетаріанство, ововегетаріанство та лактоововегетаріанство. Перший тип допускає вживання молока й інших кисломолочних продуктів при повній відмові від м’яса. Другий забороняє вживання в їжу молока й м’яса, але дозволяє використовувати яйця. Третій тип забороняє вживання м’яса при дозволі споживати і яйця, і молоко.

Користь веганства підтверджена численними дослідами й досвідом багатьох людей, що дотримуються відповідного стилю життя. Вона проявляється як фізично, так і ментально. У веганів, зазвичай, набагато менший ризик отримати злоякісні пухлини. Завдяки майже повній відсутності насичених жирів і холестерину, у веганів значно менший шанс утворення тромбів чи виникнення інсульту, ніж у м’ясоїдів. Велика кількість фруктів діють як антиоксиданти, що дозволяє виводити з організму різноманітні шкідливі речовини й компоненти. Ментально ж вегани, на мою думку, більш здорові, ніж більшість інших людей. У них, зазвичай, підвищена співчутливість не лише до тварин, а й до усіх живих істот. Саме веганів можна назвати справжніми гуманістами, адже усвідомлення унікальності життя у них майже завжди стоїть на першому місці.

Шкода у веганстві також присутня. Правда закладається в тому, що майже всі компоненти, вітаміни й речовини, що присутні у м’ясі, можна віднайти у продуктах рослинного походження, окрім одного – вітаміну B12. Цей важливий компонент у великій кількості присутній у м’ясі. Віднайти його у продуктах рослинного походження нереально, адже виробляється він лише бактеріями, що присутні у кишечнику тварин. Ігнорування ж такого важливого компоненту є небезпечним - це загрожує проблемами з зубами, анемією й порушенням великої кількості процесів в організмі. Крім того, перехід із стандартного стилю харчування до веганства може супроводжуватися труднощами. Організму буде важко адаптуватись до нових джерел надходження тих чи інших компонентів замість звичних. В окремих випадках можлива навіть алергічна реакція. 

                                                               Експлуатація

Живі істоти еволюціонували за однією формою життя. Як було сказано вище, будь-яка насильна експлуатація людини сьогодні є ненормально. Тварини ж продовжують сприйматися, як елемент «купівлі-продажу», а не окремим типом життя. На експлуатації тварин побудований бізнес тисячі підприємців, більшість із яких не дотримуються ні санітарних, ні моральних норм. Корову убивають насильною смертю тоді, коли здатність давати молоко у неї зменшується на кілька відсотків, себто у 6-7 років. І це при загальній тривалості життя корови у 20 років ! На більшості підприємств діє негуманний спосіб вбивства. Зазвичай, тварині або ріжуть горлянку, або викачують із неї кров, відправляючи на конвеєр ще живу істоту. Більшість скотобоєнь побудовані таким чином, аби ізолювати від людей речі, що відбуваються усередині. А відбувається там жахливе. Курчат, що заразились якою-небудь хворобою, можуть просто кинути у піч…живцем. Кілька місяців тому на одній із скотобоєнь України відбувся подібний інцидент. Зазвичай конвеєрних курей убивають током перед тим, як відправити на переробку. Муки птахи відчувають і тоді, коли, скорочуючи поголів’я птаства, їх відправляють у газові камери, де впродовж десяти хвилин вони помирають жахливою смертю. Свиней регулярно обсмалюють живцем, аби позбутись від щетини. Далі тварині встромляють у мозок спеціальний болт, що не вбиває, але вводить у стан апатії живий організм. Після цього, підвісивши на гачок, свині або розпорюють черево, або, знову ж таки, викачують кров. Усе вищеописане – мала частина вид тих жахіть, що відбуваються перед тим, як м'ясо попаде на ваш стіл. Для детальнішого ознайомлення із темою експлуатації раджу переглянути легендарний документальний фільм «Земляни», що вводить у жах картинами вбивств нещасних живих істот.

Усе жорстоке відношення до тварин є не лише негуманним, а й абсурдним. Фінансові піраміди побудовані не лише на м'ясо-молочній сфері виробництва, а й на шкіряній. Браконьєрство – лише мала частина із того, що слід було б заборонити. Оленів, медведів і лисиць часто убивають лише заради їхнього хутра. Відношення до тварин, як до товарів, закладене у нашій психології. Ось чому потрібно боротись із самим собою.

                                                               Людина як домінант

Людина відчуває свою зверхність над тваринами. Наше відношення до братів менших можна пояснити байдужістю, мовляв: «У нас і без того багато турбот, щоб відволікатися на тварин». У більшості людей можна зустріти жорстоке відношення до собак чи котів. Справа в тому, що впродовж еволюції, з розвитком технічного прогресу, ми отримували усе більш панівне становище в екосистемі. Для нас стали не такими страшними вовки чи інші звірі, що приносили для людей шкоду. Таким чином, відчуваючи своє верховенство у тваринному світі, люди, як істоти суспільні, почали на підсвідомому рівні боятись тварин, адже нами керував страх втратити нажите. Та дивлячись на сьогоднішнє жорстоке поводження над, наприклад, собаками, не лише у дітей чи підлітків, а й у дорослих, задаєшся питанням: чому це так ? Невже людський мозок недостатньо розвинений, аби зрозуміти біологічну рівність усіх видів на планеті ? Ми плавно переходимо до наступної частини нашої статті.

                                                               Примітивізм

Поїдання м’яса не було властиве нашому виду довгий час. Найдавніші сліди вживання м’яса нашим видом датуються приблизно 3,5 млн років до н.е. Існує припущення, що наші пращури почали вживати продукти тваринного походження у часи льодовикових періодів – епохи, під час якої було сильно обмежено кількість рослин для споживання. Не маючи альтернативи, ми почали споживати тварин. Пізніше це стало необхідно для виживання виду. Вовна вівець і шкіра оленів забезпечували теплом, а їх м'ясо – їжею, сповненою білків, мінералів і поживних речовин. Сьогодні більш дикі форми життя, такі як леви чи тигри, полюють на антилоп чи зебр заради забезпечення виживання й прогодування потомства. Для них це необхідно. Та чи необхідно це нам ? Навряд. Ми, як істоти більш розвинені, усвідомили, що основною цінністю у світі є унікальне явище – життя. Майбутнє потребує від нас одного – цінування унікальності, адже існує величезний перелік речей, на які не слід звертати серйозної уваги, адже вони – за умовчанням цінні. Цінність життя не повинна розглядатись – вона повинна усвідомлюватися. Таке бачення буття є дещо утопічним, проте максимально гуманним і саме за ним стоїть майбутнє. Відповідно усе, що заперечує унікальність життя – регрес, примітивізм. З розвитком науково-технічного прогресу ми будемо здатні вирощувати м'ясо у лабораторних умовах, а перші зразки «штучної плоті» уже були вирощені у науково-дослідницьких центрах. Не лише вбивство людини, а й тварини є примітивізмом. Якщо на вбивство немає негайної потреби (а на вбивство тварин потреби немає), то така ліквідація може розглядатись лише з точки зору злочину. Ось чому веганство – доктрина майбутнього. Адже це не лише збір правил по правильному харчуванню – це перелік цінностей, на перше місце у яких постає гуманізм по відношенню до усього живого. До того ж веганство куди більш вигідне в економічному плані, адже дозволяє вирощувати культури, не витрачаючи зайвих ресурсів на вирощування, годування і утримування скота.

                                                               Висновок

У всього у природі існують свої плюси й мінуси. Веганство здатне реформувати людські серця так, як їх здатен реформувати гуманізм. Особисто для мене цей стиль життя привабливий швидше по етичним нормам. Та навіть, якщо веганство і не набуде широкого розповсюдження у найближчий час, майбутнє так чи інакше повинно бути побудоване на принципах, які використовують вегани. Існує, звісно, радикальна течія цього світогляду, та як усе радикальне вона не повинна бути впроваджена у повсякденний стиль життя. Радикалізм призводить до хаосу, адже він заперечує плюралізм думок. Та усе це – аспекти. Справжнє ж веганство заперечує будь-яке насилля, адже насилля проти людей заради благополуччя тварин – нічим не краще сьогодні існуючою системи. Лише покинувши власну біологічну суть, подолавши примітивізм і викорінивши усе, що пов’язано зі стражданнями, ми зможемо досягнути величі.

P.S. Автор статті не веган і навіть не вегетаріанець, а лише мрійник-утопіст, що вірить у людство.