Ще на початку грудня, коли вперше в історії Львівської обласної ради усіх семи демократичних скликань було ухвалено профільні програми до затвердження бюджету, ми наголошували: гроші мають працювати вже з початку року!

Будучи послідовними, до Нового року – отримали головний фінансовий документ області, а сьогодні – вже маємо затверджені переліки об’єктів і робіт, на які в 2018 році спрямуємо кошти з обласного бюджету: автомобільні дороги, інженерна інфраструктура, освітлення населених пунктів, спортивні майданчики, виготовлення документації розвитку територій, об’єкти капітального будівництва, енергозбереження, екологія.

 

Ремонт доріг

Як то кажуть, дороги – то артерії області. А Львівщина є лідером в Україні у будівництві доріг. Тому і цього року маємо амбітні плани. Загалом відповідно доПрограмирозвитку мережі та утримання автомобільних доріг, організації та безпеки дорожнього руху на 2018 рік передбачено 315 млн грн.

Відтак розподілено пооб’єктно кошти для ремонтів доріг загального користування за напрямками міжрайонного сполучення у сумі 180 млн грн, а також для доріг загального користування місцевого значення в межах територіальних одиниць, що забезпечать доїзд до сіл, та доріг комунальної власності в населених пунктах – у сумі 100 млн грн. Окрім цього, передбачено фінансування на виготовлення проектно-кошторисної документації – 4,1 млн грн.

Отже, цьогоріч заплановані ремонтні роботи на дорозі Броди – Тернопіль, для цього з обласного бюджету будуть виділені кошти в обсязі 37 млн.грн. Окрім цього, передбачено 1,5 млн грн. на дорогу Висоцьке – Гаї, ще 1 млн грн. - Мамчурі – Ясенів та 2 млн грн. - Пониква – Шишківці – Батьків. Відтак, незабаром будуть визначені конкретні ділянки ремонту доріг, що дасть можливість приступити до їх виконання.

Крім цього, знову у 2018 році буде виділено 500 тис грн. з обласної казни на капітальний ремонт вул. С.Стрільців в селищі Підкамінь (влаштування водоперепускної труби), тобто ремонт мосту, оскільки минулого року селищна рада розпорядилась коштами, виділеними саме на міст, не по їх основному призначенню.

 

Інженерна інфраструктура

Маємо затверджені й переліки об’єктів інженерної інфраструктури, зокрема в межах обласних програмгазифікації населених пунктів(4 млн грн) та«Питна вода» (12 млн грн). Очікуємо, що будівництво, реконструкція систем водопостачання, газопроводів та мереж газопостачання розпочнеться за перших сприятливих погодних умов.

 

Вуличне освітлення

Також продовжуємо роботи з освітленням населених пунктів області в межахПрограми зовнішнього освітлення населених пунктів Львівської області. Цього року в обласному бюджеті запланували 11,2 млн грн. на будівництво та реконструкцію об’єктів зовнішнього освітлення, а також для виготовлення проектно-кошторисної документації (технічних умов) на електрифікацію житлових кварталів забудови для учасників АТО, родин загиблих та внутрішньо переміщених осіб.

Якщо розглядати в розрізі районів, то на Бродівщині запланована реконструкція вуличного освітлення в с. Голосковичі, с.Суходоли, Пониковицької сільської ради. З цією метою до 215 тис грн. місцевих коштів, з обласного бюджету буде скеровано додатково 300 тис грн. на виконання цих робіт.

 

«Спортивний майданчик»

У Львівській області цьогоріч встановлять 29 спортивних майданчиків зі штучним покриття, 61 – із тренажерним обладнанням, на 9 проведуть заміну покриття. З обласної скарбнички спрямують – 19,8 млн грн. Це передбачено обласною програмою «Спортивний майданчик».

За ці кошти плануємо встановити спортивні майданчики у кожному районі області, кількох ОТГ та містах обласного значення.

Відтак, майданчики з тренажерним обладнанням з’являться в Суховолі, Накваші та Голубиці. В цілому, з області буде передано 150 тис грн.

Також майданчики зі штучним покриттям буде збудовано в Бродах на, так званому, малому полі міського стадіону та в селищі Підкамінь. І в обласному бюджеті на це закладено ще 1 млн грн.

Важливо, - саме з нашої програми Мінрегіон взяв шаблон і, починаючи з 2017 року, впроваджуєаналогічну програму на державному рівні, тож сподіваємось, що цей перелік на 2018 рік не вичерпний.

 

Розвиток територій

У межахПрограмикомплексного розвитку території Львівської області на 2016-2020 роки буде виготовлено документацію щодо:

- інвентаризації земель;

- землевпорядної документації по зміні меж населених пунктів;

- нормативно грошової оцінки земель;

- схем планування окремих частин районів;

- генеральних планів.

Із бюджету області скеруємо на ці цілі – 6 млн грн.

Що буде виконано у Бродівському районі. З обласної казни спрямовуємо гроші на виготовлення генеральних планів населених пунктів Батьків (33 тис грн. до виділених 20 тис грн. з місцевого бюджету), Накваша (25 тис грн. до виділених 15 тис грн. з місцевого бюджету), Піски (50 тис грн. до виділених 30 тис грн. з місцевого бюджету), Пеняки (25 тис грн. до виділених 15 тис грн. з місцевого бюджету), Боратин (20 тис грн. до виділених 10 тис грн. з місцевого бюджету), Лагодів (30 тис грн. до виділених 20 тис грн. з місцевого бюджету), Пониква (20 тис грн. до виділених 10 тис грн. з місцевого бюджету) та Білявці (55 тис грн. до виділених 35 тис грн. з місцевого бюджету).

Також буде проведена інвентаризація земель в с.Піски (90 тис.грн.) та в с.Гаї (100 тис.грн).

Для виготовлення землевпорядної документації по зміні меж населених пунктів:

- с.Дітківці - передбачено 35 тис грн. з обласного бюджету та 25 тис грн. – з місцевого;

- с.Батьків - передбачено 35 тис грн. з обласного бюджету та 20 тис грн. – з місцевого;

- с.Накваша - передбачено 35 тис грн. з обласного бюджету та 25 тис грн. – з місцевого;

- с.Язлівчик - передбачено 20 тис грн. з обласного бюджету та 37 тис грн. – з місцевого;

- с.Лешнів - передбачено 15 тис грн. з обласного бюджету та 25 тис грн. – з місцевого;

- с.Пониква - передбачено 15 тис грн. з обласного бюджету та 10 тис грн. – з місцевого.

 

Енергозбереження

На сьогодні затверджено заходиПрограми енергозбереженнядля бюджетної сфери на суму 25,9 млн грн., всього 7 об’єктів. Зокрема, будуть проведені ремонтно-реставраційні роботи будівлі Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» на вул. Лисенка та Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру по вул. Дністерській у Львові тощо.

Ще в процесі визначення об’єкти, на яких буде проведено енергоаудит та перелік будівель, на які буде розроблено проектно-кошторисна документація для проведення енергозберігаючих заходів у майбутньому.

 

Екологія

На реалізацію обласної цільовоїПрограми охорони навколишнього природного середовищана 2016 – 2020 роки передбачили 59,5 млн грн. За ці кошти облаштуємо стаціонарні місця для відпочинку та рекреації, збудуємо каналізаційні мережі та очисні споруди, проведемо заходи із захисту від підтоплення і затоплення територій тощо.

 

Капітальне будівництво

І таким собі хедлайнером цього блогу є перелік об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення, будівництво і реконструкцію яких у 2018-му здійснимо за рахунок коштів бюджету розвитку.

Програму капітального будівництва об`єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення за рахунок коштів бюджету розвитку обласного бюджету на 2018 рік ми прийняли 21 грудня 2017 року з загальним обсягом фінансування 174,7 млн грн. – рекордна сума. З них 110 млн ми спрямували безпосередньо на розвиток комунальних закладів Львівської обласної ради. 30 січня ми затвердили пооб’єктний перелік об’єктів.

Водночас не усі заплановані кошти включені безпосередньо в програму. Це пов’язано з дотриманням фінансової дисципліни. Враховуючи це, на сьогодні обсяг Програми, якою передбачається будівництво, реконструкція будівель, становить 148,8 млн грн. А 25 млн грн. на придбання транспорту та проведення капітального ремонту будівель безпосередньо спрямовано комунальним закладам.

Весь перелік із 66 об’єктів охоплює галузі спорту, освіти, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства, культури, соціального захисту. Цим покращимо стан будівель, умови перебування мешканців Львівщини в установах різних галузей, а також сприятимемо наданню там якісних послуг.

 «Пусковими» об’єктами у 2018 році буде реконструкція дошкільного навчального закладу «Сонечко» та Народного дому в селищі Підкамінь, в тому числі виготовлення ПКД – на кожен з цих об’єктів скеровано по 1100 тис грн. з бюджету розвитку обласного бюджету.

Серед усього, 200 тис грн. піде на коригування проектно-кошторисної документації на реконструкцію Шнирівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Плануємо проведення реставрації даху будівлі Бродівського районного військового комісаріату (пам’ятки місцевого значення кінця ХVІІІ початку ХІХ ст., будівлі колишнього готелю «Європа») – з бюджету розвитку буде виділено майже 880 тис грн.

Разом з тим, 800 тис грн. передбачено як співфінансування на реконструкцію пологового відділення на 30 ліжок Бродівської центральної районної лікарні та ще 450 тис грн. – для коригування проектно-кошторисної документації на реконструкцію незавершеного будівництва пологового відділення Бродівської ЦРЛ по вул.Коновальця у м.Броди під поліклінічне відділення Бродівської ЦРЛ.

Також чекаємо затверджений перелік об’єктів, які будуть фінансуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку у 2018 році, отож продовження буде.

Додам, що ще на етапі погодження переліки по об’єктахісторико-архітектурної спадщини, резервний фонд дорожньої інфраструктури та об’єкти безпеки дорожнього руху. Ну, і, звичайно, попереду визначення переможців вконкурсі проектів місцевого розвитку(мікропроектів).

Загалом тут представлено 9 обласних програм на 585,2 млн грн – це розвиткові програми, а в коштах – це 38% від усього фінансового ресурсу обласного бюджету,передбаченого на реалізацію програму Львівській області на 2018 рік.

 

Післямова

Звісно, не одними видатками розвитку і google maps, як то кажуть, єдиними (більш розширений матеріал в розрізі усіх районів та ознакуванням згадуваних об’єктів на карті, ви можете знайти в Інтернеті «Львівщина як на долоні:видатки розвитку в один «клік»).

На кінець року маємо намір презентувати інтерактивний портал, що дозволить сегрегувати дані усієї дохідної і видаткової частини обласного бюджету. Маємо амбітні плани оцифрування усіх матеріалів лісовпорядкування Галсільлісу і Держлісагенства. Тож до справи! Львівська обласна рада -#відкрита_рада

 

 

Голова Львівської обласної ради

Олександр Ганущин

Відгримів ІІ Форум місцевого розвитку. Упродовж трьох днів – з 23 до 25 червня – понад 400 учасників з України, Польщі, Угорщини, Румунії, а також представників ЄС на найвищому рівні обговорювали теми регіонального розвитку Карпат, децентралізації та роботу органів місцевого самоврядування.

23 червня. Відкриття ІІ Форуму місцевого розвитку

Форум місцевого розвитку об’єднує симпатиків Карпат

Центральною подією Форуму стала дискусія «Карпатська макрорегіональна стратегія: чи можемо творити нову якість співпраці в центрі Європи», участь в якій взяли голова Верховної ради України Андрій Парубій і Маршалок Сейму Республіки Польща Марек Кухцінський, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода, віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, заступник Міністра розвитку Республіки Польща Єжи Квєцінський. Це перше публічне обговорення потреби розробки та затвердження Європейською Комісією макрорегіональної стратегії ЄС для регіону Карпат та алгоритму реалізації цієї ініціативи. Керівники парламентів та представники профільним міністерств представили позицію центральних органів влади у питанні створення стійкої платформи просування ідеї поглиблення співпраці у Карпатах у рамках існуючих в ЄС інструментів.

24 червня. Ключова панельна дискусія Форуму «Карпатська макрорегіональна стратегія: чи можемо творити нову якість співпраці в центрі Європи»

Ідея макрорегіонального стратегічного планування розвитку в Карпатах має повне схвалення й у представників місцевого самоврядування. Є чітке розуміння, що коли разом візьмемося за справу, то зможемо вийти на фінансовий інструмент для вирішення загальних проблем усього Карпатського регіону .

Децентралізація у фокусі ІІ Форуму місцевого розвитку

Ще однією важливою темою для обговорення стала децентралізація. Адже цей процес і далі є одним з головних викликів для України, тож разом з нашими колегами з Європи ми ділилися враженнями, кращими практиками і планами на майбутнє.

Децентралізація, направду, - це чи не єдина реформа в Україні, яку можна назвати успішною. Нині понад 60% українців її підтримують. Ми на рівні обласної ради провели низку публічних обговорення щодо створення ОТГ у розрізі кожного району. Це дуже серйозний процес, до якого треба підходити з розумом, через ретельні обговорення.

Форум місцевого розвитку об’єднав навколо себе понад 400 людей з різних країн світу

Серед учасників ІІ Форуму голова Верховної ради України Андрій Парубій і Маршалок Сейму Республіки Польща Марек Кухцінський

Загалом же під час Форуму відбулися більше 10 пленарних дискусій. Ми обговорили ряд питання транскордонної співпраці, децентралізації, місцевого та регіонального розвитку, сприяння малому та середньому бізнесу, енергоефективності та можливостей для розвитку місцевого самоврядування.

ІІ Форум місцевого розвитку за здоровий спосіб життя

Форум місцевого розвитку був багатий і на додаткові заходи. До прикладу, другий день ми розпочали з фітнес-старту. У забігу взяли участь керівники та депутати Львівської обласної ради, голови райрад карпатських регіонів, народні депутати України, заступник Міністра розвитку Республіки Польща Єжи Квєцінський, очільник Хмельницької обласної ради Михайло Загородний та інші учасники Форуму. Наша мета доволі проста – популяризація здорового способу життя.

«Форум місцевого розвитку – за здоровий спосіб життя», - під таким гаслом розпочався ІІ день Форуму

Ми лише вдруге проводили Форум місцевого розвитку і мені приємно, що вже цього року до Трускавця приїхало удвічі більше гостей. А склад учасників – спікери польського і українського парламентів, народні депутати, представники міністерств, дипломатичних відомств – свідчить, що Форум виходить на новий якісний рівень. За ці кілька днів ми змогли напрацювати дорожні карти роботи у багатьох напрямках. Усі ініціативи на різних рівнях – урядовому, законотворчому, місцевих рад – реалізовуватимемо упродовж наступного року, щоб представити їх уже влітку 2018-го. Тож уже від сьогодні починаємо підготовку до ІІІ Форуму місцевого розвитку! До зустрічі 22-24 червня 2018 року. Буде ще цікавіше!

Довідка:
Уперше Форум місцевого розвитку у Трускавці відбувся у 2016 році. Тоді на Львівщину завітало понад 150 учасників, серед яких очільники обласної влади та органів місцевого самоврядування, парламентарі, маршалки прикордонних воєводств, представники профільних комітетів ВРУ, дипломатичного корпусу, неурядових організацій, а також міжнародних фондів і програм. Головною подією Форуму стала двостороння зустріч голови Верховної Ради України Андрія Парубія та Маршалка Сейму Республіки Польща Марека Кухцінського, а також робоча зустріч парламентських делегацій Верховної Ради України та Сейму Республіки Польща.

Кілька слів про перші результати Конкурсу мікропроектів місцевого розвитку, який проводить Львівська обласна рада.

Цьогоріч на участь у ньому зареєстрували 1300 активних громад та ініціативних груп. Оцінювання проектів проводили незалежні експерти. Вже на сьогодні маємо складений рейтинг учасників та переліки потенційних переможців.

Нагадаю ще раз про умови:

Цьогорічний конкурс мікропроектів мав низку особливостей та нововведень. Гранична вартість одного проекту була збільшена до 400 тис. грн. З них 50% - субвенція з обласного бюджету. До 45% – це кошти місцевого бюджету (сільського, міського, районного). А 5% - мінімальний обов’язковий небюджетний внесок конкурсанта.

Учасниками конкурсу могли бути: органи самоорганізації населення, громадські організації, благодійні фонди, ініціативні групи громадян, органи місцевого самоврядування (крім районних рад).

!) Також було розширено перелік пріоритетів – освітня галузь, ДНЗ, вуличне освітлення, Народні доми, заклади охорони здоров’я (вперше, акцент на обладнанні) та інші пріоритети (проекти, які не дублювалися з діючими обласними програмами).

  • Ще одна особливість – виключно онлайн-подача заявок.

Проекти оцінювали незалежні експерти.

Вже на сьогодні маємо складений перелік потенційних переможців. Чому, власне, потенційних ? Позаяк, тепер місцеві ради до 30 березня (включно)мають підтвердити рішеннями сесії свій бюджетний внесок. Його копію потрібно надіслати на адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її." target="_blank" style="box-sizing: border-box; color: #f26160; outline: 0px; transition: 0.3s;">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Опісля, Конкурсна рада затвердить остаточні переліки переможців. Відтак, очікуємо стартувати з роботами на об’єктах, уже зі середини квітня. По коштах: спочатку мають бути використані внески громади, тоді спонсорів і меценатів, далі місцевого бюджету, по тому бюджету Львівської області.

  • Кілька слів і статистики про найбільш активні громади-конкурсанти.

Найзручніше за одиницю виміру брати рівень району і міста обласного значення. Таких у Львівській області 20+9 відповідно.

Цьогоріч потенційних переможців #Конкурсу_мікропроектів_2017 маємо 543 проекти.

Рейтинг потенційних переможців Конкурсу мікропроектів 2017 в розрізі районів

Зазначу, що 38 проектів-переможці подані ОТГ. При цьому, картина найбільш активних громад порівняно з минулим роком змінилася, а це означає, що у нас іде нормальний змагальний процес.

Результати Конкурсу мікропроектів 2016 р.

Результати Конкурсу мікропроектів 2017 р.

Порівняння даних Конкурсу мікропроектів 2016-2017 рр.

Також подаємо таблицю в розрізі переможців по пріоритетах:

Таблиця переможців Конкурсу мікропроектів 2017 за пріоритетами

  • Ну і, врешті-решт, рекомендую проглянути все це в режимі інтерактивної презентації

 

Після остаточного затвердження результатів, коли співфінансування з місцевих бюджетів буде підтверджено, ми ще раз зробимо кінцеві розрахунки і графіку. А поки що, посилено раджу потенційним переможцям стукатися до сільської, селищної, міської і районної ради за співфінансуванням.

  • Зацікавилися конкурсом? Потреба в ремонті дитячого садочку, Народного дому вже давно є нагальною? Тоді Вам сюди, завантажте умови конкурсу, дивіться презентацію, збирайтеся громадою і вперед. Новий конкурс вже незабаром, а ще слід скласти кошторис, переговорити з потенційними меценатами, зібрати внесок громади. Немає таких питань, які ми усі разом не змогли б подужати.
  • Не вірите, що це можливо? Проїдьтеся у найближчий населений пункт на цій мапі, тут всі реалізовані проекти 2016 року.

Громадою нам усе під силу!

Ці слова, актуальні не тільки сьогодні на Прощену неділю. Вони мають значно глибший зміст у питаннях українсько-польських стосунків…

У неділю, 26 лютого, разом із представниками української влади, громадою Львівщини та гостями із Республіки Польща взяв участь у скорботних заходах у Гуті Пєняцькій, що на Бродівщині. Вашій увазі, шановні читачі, кілька тез мого виступу там.

Спільно ми вшанували тих, хто став жертвами Другої світової війни, яка не полишила у спокої жодну сім'ю на європейському континенті. Два тоталітарні режими не цуралися нічого і втрати серед мирних громадян на шляху двох великих армій часто не вирізнялися від військових. Біль тих часів ятрить серця полеглих сімей з різних сторін і досі, а взаємні звинувачення, підсилені пропагандистськими кліше, - дуже часто не дають можливості реалізувати єдину правильну формулу «пробачаємо і просимо вибачення».

26 лютого 2017 р. Вшанування пам'яті загиблих під час Другої світової війни поляків

Християнський принцип належного вшанування мертвих не завжди можливо реалізувати без обмовок на тему того, хто в цьому винен і розмов щодо пошуку покарання умовних винуватців. Але сьогодні інший день. День, коли ми просто схиляємо голови і кладемо квіти задля пошанування пам'яті вбитих мешканців села Гута Пеняцька і всіх невинно убієнних у Другій світовій війні на цих землях – українців і поляків.

Кілька місяців тому, в час святкування українського Різдва, очевидно, за вказівкою Кремля, володарі якого сплять і бачать як посварити на темі історичної пам'яті два великі європейські народи, було підірвано пам'ятний хрест, який тут стояв. До цього випадку чимало схожих між собою акцій зі знищення українських надгробків відбулося на території Республіки Польща.

Січень 2017. Гута Пеняцька. Знищений вандалами пам’ятник загиблих поляків.

Місцева влада Львівщини зайняла чітку позицію щодо цього: у ХХІ столітті ми не воюємо з пам'ятниками, а винні мають бути покарані. Українська місцева громада своїм коштом відновила знищений хрест. З одного боку, це свідчення того, що ми не лише словами віддаємо шану убієнним у той страхітливий час. А з іншого, боку ми розраховуємо на те, що польська місцева влада і польська громада зробить такий же крок і відновить знищені надгробки на місцях загибелі українців у Другій світовій війні на території Республіки Польща.

Розраховуємо на Вашу мудрість, шановні поляки!

Лютий 2017. Гута Пеняцька. Українська громада відновила знищений меморіал.

Ukraińcy ze społeczności lokalnej swoim kosztem odbudowali zdewastowany krzyż, co świadczy o tym, że jesteśmy gotowi poprzez konkretne działania oddawać hołd ofiarom tych przerażających wydarzeń. Z innej strony, liczymy na wzajemność z polskiej strony, która doprowadzi do odbudowy zdewastowanych miejsc pamięci Ukraińców na terenach Polski.

Wierzymy w mądrość naszych polskich sąsiadów!

Вічна пам'ять убієнним мешканцям села Гута Пеняцька!

Пробачаємо і просимо вибачення! Слава Україні!