Як відомо, з 1 липня 2016 року політичні партії, які діють на території України повинні подавати власні фінансові звіти. Державне фінансування надається партіям за умови подання ними звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру.

Вивчаючи дані, подані в пресу Національним агенством з питань протидії корупції цікавить висновок (№27, від 26.09.2016р.) про результати аналізу Звіту політичної партії ВО “Свобода”. Цей висновок було подано керівником департаменту з питань запобігання політичної корупції п. Р. Смиком. У ньому чітко зазначено, що Звіт ВО “Свобода” поданий з порушеннями.

Зокрема, присутня невідповідність оформлення Звіту Партії, включених до нього звітних даних вимогам законодавства, з порушенням статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та Форми Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженої рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09.06.2016 № 3 «Про затвердження форми Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.06.2016 за № 904/29034. Ще одним порушенням є неповнота відображеної у Звіті інформації, що не відповідає статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Це не єдина політична сила у якої виявлені кримінальні порушення. Вони виявлені у партіях "Наш край", Аграрна партія, КПУ, "Нова політика", Партія сильної влади, "Власна сила", політичне об'єднання "Пряма дія", "Самоврядна українська держава", Партія вільних демократів та "Зелені". КПУ, до прикладу не подала інформацію про 64 об’єкти майна, які належать центральному офісу партії та її Полтавському обласному осередку (земельна ділянка, нерухомість – квартири, будинки, приміщення в будинках – та два авто 2004 року випуску).

Серед порушень у звітах – деякі політсили “забули” про існування своїх місцевих осередків обласного, міського та районного рівнів; деякі – не надали відомості про транспортний засіб, який перебуває на праві власності партії.

Як свідчать матеріали преси, за підсумками аналізу звітів партій НАЗК виявлено порушення порядку надання або отримання внеску на підтримку партії у трьох партій. Зокрема, виявлено факт отримання членських внесків від фізичних осіб у готівковій формі, що згідно зі ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення спричиняє накладення штрафу на громадян від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів і на посадових осіб - від 100 до 130 неоподатковуваних мінімумів. 

Є надія, що матеріали викритих фактів відправили до Національної поліції України, яка має реагувати на ці правопорушення.